SARS-CoV-1 (též nazývaný jen jako SARS) je druh koronaviru, který byl poprvé identifikován v roce 2003 jako původce onemocnění SARS (syndrom akutní respirační těžkosti). Tento koronavirus byl zdrojem pandemie, která zasáhla více než 20 zemí po celém světě a způsobila více než 8000 nakažených a 774 úmrtí.
SARS se šíří vzdušnými kapičkami, kdy se viry přenášejí z jednoho člověka na druhého během kýchání, kašlání nebo mluvení. Onemocnění SARS se projevuje jako vážné respirační onemocnění, při kterém dochází k horečce, kašli a dušnosti. Tyto příznaky mohou být doplněny o bolest v krku, bolesti těla, únavu a závratě.
Výzkum ukazuje, že SARS se zřejmě původně šířil z netopýrů na člověka a šířil se mezi lidmi prostřednictvím kontaktu s infikovanými osobami nebo prostředími. Když byl SARS poprvé identifikován, vedl to k rychlému rozvoji diagnostických testů a výzkumu léčby.
Během pandemie SARS bylo zavedeno mnoho opatření k prevenci šíření nemoci, jako například karanténa pro nemocné osoby, dezinfekce prostředí a omezení cestování. Tyto opatření byly účinné a pandemie SARS byla oficiálně ukončena v roce 2004.
Zajímavostí o onemocnění SARS
-
SARS byla způsobena novým typem koronaviru, podobně jako nemoc COVID-19.
-
Nemoc SARS se poprvé objevila v provincii Guangdong v jižní Číně v listopadu 2002 a následně se rychle šířila do dalších oblastí, včetně Hongkongu, Singapuru a Kanady.
-
Celkový počet případů SARS dosáhl téměř 8 100, přičemž více než 770 lidí zemřelo, což způsobilo celosvětovou paniku.
-
SARS byla velmi nákazlivá a šířila se zejména prostřednictvím kapének vznikajících při kašli nebo kýchání.
-
Symptomy SARS zahrnovaly horečku, kašel, bolesti hlavy a svalů, únava a dušnost.
-
Byly vynaloženy značné úsilí na zastavení šíření nemoci, včetně izolace pacientů a zavedení karantény pro osoby, které mohly být vystaveny nákaze.
-
Kromě toho byla zavedena řada preventivních opatření, jako jsou roušky a hygienické opatření, aby se minimalizovala šance na šíření nemoci.
-
Výzkum ukázal, že netopýři byli pravděpodobně zdrojem viru, ale způsob přenosu na lidi je stále nejasný.
-
V současné době neexistuje žádná vakcína proti SARS, ale po vypuknutí epidemie se už nevyskytuje.
-
Zkušenosti s bojem proti SARS pomohly připravit svět na nové pandemie, jako je například současná pandemie COVID-19.